На що витрачають гроші українці і на чому економлять?

09.04.2019

За статистичними даними через нестабільну економічну ситуацію українці змушені віддавати до 50% своїх доходів лише на продукти харчування. Так, в минулому році Україна потрапила в топ-10 країн з найбільшими витратами на їжу, згідно з рейтингом Міністерства сільського господарства США. На що ще наші громадяни витрачають гроші і на чому економлять, щоб вижити в сучасних реаліях?

Їжа – на першому місці, освіта – на останньому

За даними служби статистики українці в останньому кварталі 2018 року витратили на продукти харчування близько 41% доходів. На комунальні послуги та транспорт пішло 11,6% і 9,5% відповідно. Далі йдуть витрати на алкогольні напої та тютюнові вироби – 7,6% від загальних доходів. А ось на освіту наші громадяни виділяють зі свого бюджету найменшу частину – лише 1,2%. Дещо більше, але теж небагато, віднімають витрати на відпочинок і розваги – близько 6%.

Чому так відбувається? Відповідь очевидна: в Україні рівень зарплат далеко не відповідає цінам, які з кожним роком наближаються до європейських. А чим більше грошей іде на продукти харчування, тим нижче матеріальне благополуччя нації. Наприклад, складові борщ-набору на початку 2019 року суттєво виросли: морква – на 30%, буряк і капуста – 50%, картопля – 10%, цибуля – 5%.

У середньому сім'я з двох чоловік, згідно з різними дослідженнями, витрачає на їжу 3260 грн (45%) в місяць, при цьому «комуналка» віднімає не менше 1300 грн (18%), непродовольчі товари, транспорт, відпочинок та здоров'я – 2690 грн (38%).

На чому ще економлять?

Як видно, найменше українці витрачають коштів на приємні та бажані аспекти життя – освіту, походи в кінотеатри, концерти, розваги, а також на сезонні і несезонні подорожі. Оскільки в країні песимістичні настрої за останні декілька років посилилися, громадяни продовжують економити. За даними компанії Nielsen, економлять на важливих речах близько 71% жителів. При цьому на одязі заощаджують 49% українців, газі та електриці – близько 41% і на розвагах – 42%. А у 28% громадян після покупки їжі та оплати важливих рахунків вільних грошей взагалі не залишається.

Цікаво відзначити, що ті, у кого гроші все ж залишаються, пускають їх на одяг і відпустку – 31% і 27% відповідно. 21% українців відкладають залишок грошей на чорний день, а ось 20% – погашають борги.

Розходи жителів міста і села

Вище ми опублікували дані за витратами в цілому по країні. Як же розподіляють свої доходи жителі мегаполісів, невеликих містечок та сіл? Адже відомо, що статті витрат у кожної категорії населення відрізняються між собою.

Так, міщани дійсно багато витрачають на їжу – у 2-3 рази більше селян, що не дивно, адже останні самі себе забезпечують основними продуктами харчування. До то го ж, асортимент товарів у сільських магазинах не такий великий.

Водночас у городян більше витрат на цигарки і алкоголь. За даними Укрдержстата, у мегаполісі сім'я з двох чоловік витрачає на куріння близько 190 грн на місяць, в маленькому місті – 150 грн, а у селі – 140 грн. Розходи на одяг не сильно відрізняються між собою, а ось на медицину і здоров'я сільські мешканці виділяють грошей з кишені дещо більше міських – 347 грн на місяць (проти 330 грн).

Що робити, якщо грошей не вистачає?

Хоч яким би не було гірким благополуччя більшої частини населення України, все-таки вихід з тимчасових фінансових труднощів є. Ті, кому часто не вистачає коштів на життя до зарплати, активно користуються сервісами мікрокредитування, які розраховані на вирішення термінових проблем із грошима у споживачів. Фінансові компанії як правило видають невеликі позики у короткострокове користування.

Наприклад, у компанії Forza24 клієнтам надають кредити на строк до 180 днів, до 15 000 грн на банківську картку. Оформити позику можна на сайті за короткий проміжок часу, без особистого відвідування офісу і тривалого очікування рішення за кредитом. Усього за 20 хвилин ви зможете знайти гроші і закрити своє фінансове питання.

 

 

 

Назад