Як кредитна історія впливає на рішення за позикою

12.02.2019

Кредитна історія у людини з'являється відразу після першого звернення у фінансову організацію за кредитом. Потім вона постійно оновлюється, коректується новими даними. у КІ заносяться всі прострочення і в цілому порушення кредитних зобов'язань позичальником. Тому на підставі КІ банки або небанківські фінансові компанії можуть приймати рішення за кредитами.

Кредитними історіями і кредитними рейтингами позичальників завідує установа – Українське бюро кредитних історій. УБКІ відповідає за збір відомостей, використання інформації в правовому полі, а також захист персональних даних суб'єктів КІ. Основні користувачі – банки, небанківські фінансові організації, торгові, девелоперські компанії.

Що міститься в кредитній історії?

КІ являє собою документ, що складається з трьох частин – титульної сторінки, основної частини і доповнень. На титульній стороні міститься особиста інформація позичальника (ПІБ, контактний номер, ІПН, паспортні дані, місце реєстрації та проживання). Якщо позичальник підприємець – то ще і реквізити документа, який підтверджує державну реєстрацію.

В основній частині міститься інформація за кредитами: кількість звернень за позиками; наявність прострочень і невиплачених кредитів; графіки погашення; строки і суми кредитування.

І в доповненнях зазвичай розміщуються дані про користувачів і організації, які цікавилися вашою КІ. Ця інформація доступна лише одному позичальнику, а всі інші можуть бачити лише кількість запитів щодо КІ користувача.

Хто може отримати доступ до КІ і за яких умов?

КІ людини є документом, який підпадає під дію Закону «Про захист персональних даних» та може бути використаний лише з дозволу позичальника. Так що, вашу КІ можуть подивитися ті фінансові або кредитні організації, яким ви самі відкрили доступ. Зазвичай клієнт дає згоду на обробку персональних даних в процесі оформлення першого кредиту в компанії і/або під час підписання кредитного договору.

Однак жоден банк або фінансова компанія не видасть вам кредит, якщо ви не підписали угоду про використання особистих даних.

Як вже говорилося вище, КІ позичальників цікавляться в першу чергу банки і небанківські фінансові організації (МФО, ломбарди, кредитні спілки, приватні кредитори), в другу – торгові, будівельні компанії, які продають товари, послуги, нерухомість у кредит або на виплат.

Ну і самі позичальники мають можливість переглядати свою кредитну «справу» на сайті УБКІ – один раз на рік безкоштовно, кожен наступний раз – платно. У Приват24 ця функція коштує 50 грн.

Через що погіршується кредитна історія?

До псування КІ як правило призводять:

- прострочення (навіть заборгованість у декілька днів фіксується у вашому кредитному портфоліо);

- неповернення кредиту;

- спроби оформити позику шахраями за вашими даними (в цьому випадку необхідно діяти спільно з поліцією, і «очистити» історію стане можливим лише після рішення суду про вашу безневинність);

- самостійна спроба позичальника продати, подарувати або обміняти заставне майно без відома банку.

Але за бажання своє кредитне портфоліо можна виправити.

Як поліпшити кредитну репутацію

Самостійно видалити дані з кредитної історії неможливо. Та є декілька варіантів, як виправити кредитну історію:

- необхідно звернутися в сервіс мікрокредитування і оформити невелику позику до 1000 грн. Цей спосіб дуже зручний, адже дозволяє за короткий проміжок часу перекрити негативний досвід позитивним. Важлива умова – потрібно погасити позику вчасно. Ви можете оформити швидкі кредити з поганою КІ в сервісі Forza24, не побоюючись отримати відмову. Адже в компанії благонадійність позичальника оцінюють за безліччю інших чинників.

- взяти кредит на картку на більшу суму у тому самому сервісі. Ймовірність схвалення заявки в такій організації набагато вища, ніж у банку, та й сама процедура займе мінімум часу. Плюсом також є те, що, отримавши гроші на свою картку, ви відразу можете погасити старий кредит через інтернет-банкінг вашого банку.

- оформити споживчий кредит на товари в банку (до 10 000 грн).

Якщо ви все повернули вчасно, можете сміливо розраховувати на банківський кредит на картку до 20 000 грн, а потім і більше.

Як бачимо, погана кредитна історія виправляється, але дуже повільно. Якщо поставити собі за мету, то в майбутньому можна претендувати на більшу суму у великій фінансовій установі. Головне – дотримуватися режиму погашення позики, і тоді турбуватися про своє кредитний рейтинг вам не доведеться.

 

 

 

 

Назад