Чому карти з кешбеком такі популярні

25.01.2019

Безготівкові розрахунки в Україні за допомогою платіжних карт стали повсякденною річчю. За даними Нацбанку, в 2018 році українці здійснили понад 2 трлн грн безготівкових операцій, що на 38,5% більше, ніж в минулому році. При цьому небагато власників «пластику» обізнані щодо всіх його переваг, зокрема про можливість повернення частини коштів у гаманець. Так, мова іде про кешбек.

Чим вигідні картки з кешбеком для клієнта?

У банківських карток з функцією кешбек (дослівно – «готівка назад», або повернення частини грошей за покупку) є безперечна перевага в порівнянні з іншими платіжними інструментами. На відміну від кобрендингових карток, кешбек передбачає нарахування не балів або бонусів, які можна обміняти на знижки, а переказ реальних грошей на картку, зазвичай. Вигода полягає саме в поверненні живих коштів за кожну транзакцію. Як правило розмір кешбеку невисокий: від 1 до 15% за покупку.

Але варто розуміти, що за красивою рекламою ховається ряд нюансів, про які пересічний споживач може не знати. Так, гроші з кешбеку можна використовувати лише в певних торгових точках – партнерах банків. Тобто витратити бонуси в інших магазинах не вийде.

Банк зазвичай виступає посередником між клієнтом і торговим партнером, який і нараховує користувачеві відсоток від суми платежу. У якості посередника можуть виступати й інтернет-портали, на яких продавці пропонують свої послуги з функцією cashback.

Що отримують банки за випуск карток з cashback

Виникає логічне запитання, а в чому вигода для фінансових установ від кешбеку? Пропонуючи клієнтам подібний продукт, банки дуже непогано заробляють завдяки:

- притоку нових клієнтів;

- комісіям за кешбек;

- наданню додаткових платних послуг.

На які товари/послуги діє кешбек?

Опція повернення коштів часто пропонують за оплату квитків (авіа, з/д, кінотеатри, концерти, театри), оренду машини, послуг автострахування, комунальних послуг, покупку продуктів, одягу, обслуговування в кафе, готелях, ресторанах і на автозаправках. Оскільки за законодавством України кешбек вважається додатковим заробіткои клієнта, він оподатковується 19,5% (ПДФО і військовий збір).

В Україні чимало торгових мереж (в тому числі і міжнародних) повертають частину грошей на карту клієнтам, серед них: Rozetka, Ельдорадо, AliExpress, Bonprix, MoYo, Booking.com, Comfy, Алло тощо. Популярні інтернет-ресурси, де зібрані майже всі актуальні пропозиції від продавців, це payback.ua і smarty.sale.

Особливості cashback-програм

Відзначимо, що розмір повернення коштів визначається в залежності від виду операції. Тому не кидайтеся відразу на гучні відсотки, а дізнайтеся, на які категорії послуг вони діють. Наприклад, на кредитну карту відсоток виплат вище, ніж на дебетову.

Також не завжди кешбек виплачується в грошовому вираженні. Наприклад, повернення грошей за авіаперельоти часто здійснюється у вигляді миль, які потім можна обміняти на квитки або додаткові послуги.

Багато банків встановлюють ліміт на кешбек: не більше 50 гривень на картку банку «Ідея» та 500 грн – Альфа Банку та Піреуса. У ПриватБанку повернення коштів відбувається тільки на бонусний рахунок (за програмою «Бонус Плюс»), розплатитися якими можна лише в певних торгових точках.

Перелік партнерів OTP банку, як і Monobank, досить широкий, а ось розмір знижок на товари не зовсім радує. Максимальний кешбек діє на покупку квитків у кінотеатри з карткою OTP Tickets Travel Card (до 25% від суми), але гроші зараховуються також на бонусний рахунок.

Назад